BLACK FRIDAY to zniżki -45% tylko do 26.11
Jak rozpoznać typ cery? - rodzaje oraz podtypy 0
Jak rozpoznać typ cery? - rodzaje oraz podtypy

 

Jak rozpoznać typ cery? - rodzaje oraz podtypy

Aby zapewnić naszej skórze odpowiednią pielęgnację, w pierwszej kolejności powinnyśmy rozpoznać swój typ cery oraz jej podtyp. Pamiętając przy tym, że te dwa pojęcia nie są sobie równe. O ile typ cery każda z nas ma jeden, tak podtyp skóry można mieć jeden, kilka lub nie mieć ich w ogóle.

Podstawowe typy cery

Podstawowe typy skóry to: cera tłusta, cera sucha, cera mieszana i cera normalna. A cera trądzikowa, cera naczyniowa, cera odwodniona, cera dojrzała, cera wrażliwa to nic innego jak podtypy cery. Gdy już uda nam się rozpoznać rodzaj skóry i określić wszystkie podtypy cery, jej pielęgnacja stanie się dla nas prostsza i przyjemniejsza, bo przynosząca takie efekty, na którym nam zależy.

podstawowe typy skóry

Jak rozpoznać rodzaj cery i podtyp skóry?

Wiemy że jest to coś, co nieraz spędza sen z powiek, dlatego też mamy nadzieję, że informacje którymi podzielimy się z Tobą w poniższym artykule, pomogą Ci rozpoznać typ cer. I łatwiej będzie Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, czego Twoja skóra potrzebuje najbardziej. Dzięki czemu będziesz mogła czuć się komfortowo we własnej skórze.

Od czego zacząć?

Zanim przejdziemy do charakterystyki typów i podtypów, i po krótce opiszemy każdy rodzaj cery, mamy dla ciebie małe zadanie! Na czym ono polega? Na obserwacji swojej skóry! Stań przed lustrem i sprawdź, jak Twoja skóra wygląda rano i wieczorem. Czy dostrzegasz jakąś różnicę? Poobserwuj jak zachowuje się w ciągu dnia. Jest mało sprężysta? A może jest gładka i miękka? Zauważyłaś suche skórki? Jak wyglądają Twoje pory? Sprawdź jak się zachowuje Twoja cera po umyciu. Czujesz nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i dyskomfort? Szybko zaczyna się błyszczeć? To, jak Twoja skóra wygląda pomoże Ci określić jaki masz typ cery.

jak rozpoznać typ skóry

Notuj i porównuj!

Wszystkie swoje spostrzeżenia możesz zapisywać na karteczce lub w telefonie: warto to zrobić, mieć je pod ręką i później własne obserwacje porównać z informacjami, które przedstawimy Ci poniżej. Być może w końcu wszystkie elementy wskoczą w odpowiednie miejsce i dowiesz się jak rozpoznać skórę normalną, jakie są cechy charakterystyczne skóry tłustej lub suchej skóry oraz co wpływa na to, że mamy skórę mieszaną?

Cera normalna

Skóra normalna to typ cery, który jest jednocześnie jednym z najbardziej pożądanych z poszczególnych typów cery i najrzadziej występującym u osób dorosłych. Cerę normalną najczęściej spotkać można u dzieci w wieku przed dojrzewaniem.

To tak naprawdę typ cery, do którego dążymy wszyscy: sebum wytwarzane jest w odpowiedniej ilości, niedoskonałości na takiej skórze pojawiają się bardzo rzadko, jej powierzchnia jest gładka, koloryt jednolity a ujścia gruczołów łojowych są niemal niewidoczne. Skóra normalna zachowuje odpowiedni poziom nawilżenia, ponieważ jej bariera hydrolipidowa jest w bardzo dobrej kondycji.

Jej pielęgnacja jest prosta. Dobrze reaguje na kosmetyki: wystarczy jej nie przeszkadzać. Minimalistyczna pielęgnacja jej służy. Mimo wszystko należy jednak pamiętać o tym, że jej nieodpowiednia pielęgnacja (tryb życia, choroby, zanieczyszczenia cywilizacyjne etc.) może doprowadzić do jej przekształcenia się w skórę suchą, tłustą lub mieszaną.

cechy charakterystyczne cery normalnej

Cera sucha

Cerę suchą może mieć każdy bez względu na wiek. Jej forma może być delikatna i nieuciążliwa na co dzień, ale istnieje także możliwość, że skóra sucha stanie się czymś, co mocno da Ci w kość. Cerze suchej bowiem w skrajnych przypadkach towarzyszyć mogą łuszczenie się, swędzenie i pękanie. Ponadto skóra sucha jest narażona na częstsze reakcje alergiczne.

Skóra sucha jest matowa, pozbawiona blasku, a także szorstka i mało elastyczna. Zazwyczaj ma zaburzony proces rogowacenia i złuszczania. Skóra sucha nie wytwarza odpowiedniej ilości sebum przez co w połączeniu z uszkodzoną barierą hydrolipidową nie pełni odpowiednio swojej funkcji: nie zatrzymuje wystarczającej ilości wody w naskórku.

Występowanie cery suchej może mieć podłoże genetyczne, wynikać z naszego trybu życia lub być skutkiem choroby, jednak może być też wynikiem złej pielęgnacji cery normalnej. Dlatego, w przypadku cery suchej bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej pielęgnacji, która odbuduje jej płaszcz hydrolipidowy i zwiększy okluzję (zastępując niedostatek sebum). Należy ją wspomagać nie tylko kosmetykami, ale również spożywaniem odpowiedniej ilości wody i zróżnicowaną dietą bogatą m.in. w kwasy tłuszczowe.

 

cechy charakterystyczne cery suchej

Cera sucha starzeje się szybciej

Sucha skóra jest cerą cienką, wypryski pojawiają się rzadko lub wcale, ale to właśnie na niej bardzo szybko widać oznaki starzenia się. Szybciej są widoczne zmarszczki, suche skórki stają się codziennością, a po umyciu często towarzyszy nam uczucie ściągnięcia i dyskomfortu. Ten typ cery wymaga intensywnego nawilżenia i bardzo delikatnego mycia.

Szukając dla siebie odpowiednich kosmetyków warto wybierać te, które posiadają surowce dostarczające skórze nawilżenia oraz pomagają je utrzymać, takie jak fukożel czy ekstrakt marshmallow. Surowce te mają nie tylko właściwości nawilżające, ale odpowiadają także za prawidłowy poziom wody w skórze. Warto również zadbać o jej rozświetlenie w czym pomoże Ci botaniczny kompleks Herbaglow NRG w którym odnajdziesz m.in. wyciąg z liści czarnej morwy, który zwiększa ilość i jakość mitochondriów w komórkach skóry. Dzięki temu skóra dostaje dodatkowy zastrzyk energii, ochronę przed wolnymi rodnikami, ujednolicenie kolorytu skóry i wzmocnienie naturalnego, zdrowego blasku skóry. A Ty zapomnisz o matowym wyglądzie.

nawilżający krem do twarzy

Krem Bow Wow Effect

Cera tłusta

Skóra tłusta to absolutne przeciwieństwo cery suchej. Mocno się błyszczy, szybko produkuje sebum i to w nadmiernej ilości, a do tego posiada widoczne i rozszerzone pory. Innymi słowy jej gruczoły łojowe są nadreaktywne. Skóra tłusta jest zazwyczaj gruba oraz posiada ziemisty koloryt. Do tego łatwo się zanieczyszcza. Często towarzyszą jej wypryski oraz zaskórniki. Za te drobne niedogodności skóra tłusta wolniej się starzeje!

Pielęgnacja skóry tłustej powinna skupiać się przede wszystkim na wyregulowaniu pracy gruczołów łojowych oraz wbrew pozorom o dostarczenie jej nawilżenia poprzez surowce wiążące wilgoć w naskórku. Dobrze nawilżona skóra będzie mniej się przetłuszczać. Skóra tłusta natomiast nie potrzebuje już większej okluzji: wytworzone sebum pełni tę funkcję. Dlatego lepiej ostrożnie podchodź do serum olejowych czy mocno okluzyjnych kremów.

cechy charakterystyczne cery tłustej

Nie wysuszaj cery tłustej

Często zdarza się tak, że mając cerę tłustą traktujemy ją w sposób agresywny: intensywnie oczyszczając, matując i złuszczając, co dodatkowo może nasilić produkcję sebum i zamiast sobie pomóc, tylko pogorszymy stan naszej cery tworząc błędne koło. Skóra tłusta rządzi się trochę swoimi prawami. Dlatego pamiętajmy, że po zastosowaniu inwazyjnej pielęgnacji może dojść do wzmożenia pracy gruczołów łojowych, a co za tym idzie: będziemy się bardziej błyszczeć. Stanie się więc to, czego staramy się uniknąć.

Aby wspomóc regulację pracy gruczołów łojowych należy regularnie, rano i wieczorem, oczyszczać skórę z nadmiaru sebum. Dzięki temu unikniesz lipidożernych bakterii, które mogłyby rozgościć się na Twojej skórze. Nie myj jednak skóry tłustej zbyt agresywnie, zdzierając ją "aż będzie piszczeć", choć mogłoby Cię to kusić. Porządne oczyszczanie nie oznacza agresywnego działania! Wybierz łagodny środek myjący wspierający mikrobiom skóry, który z jednej strony pomoże Ci pozbyć się łoju, a z drugiej nie spowoduje uczucia ściągnięcia i pieczenia. A w razie konieczności umyj skórę dwuetapowo (używają olejku i żelu lub dwa razy tego samego produktu).

Obchodząc się z cerą tłustą w sposób odpowiedni jesteśmy w stanie nad nią zapanować.

kosmetyki do oczyszczania twarzy

Cera mieszana

Jeśli Twój typ cery to skóra mieszana to na pewno zauważyłaś, że to kombinacja cery suchej i tłustej. Charakteryzuje się ona deficytem sebum w niektórych partiach twarzy oraz jego nadmiarem w innych. Najczęściej spotykamy się z nadprodukcją sebum w strefie T (broda, nos i czoło) oraz jego deficytem na policzkach. Chociaż zdarzają się inne konfiguracje ich umiejscowienia. Cerę mieszaną można spotkać naprawdę często i jest to typ cery, który często sprawia problemy w pielęgnacji. Skórę mieszaną charakteryzują często to, że policzki pozostają suche i wymagają większego nawilżenia i okluzji niż broda, nos czy też czoło które pozostają tłuste.

cechy charakterystyczne cery mieszanej

Pielęgnacja cery mieszanej wymaga odpowiedniego balansu. Często zdarza się tak że osoby, które posiadają cerę mieszaną, aplikują inne kosmetyki na suche partie twarzy a inne na przetłuszczające się. Jednak nie jest to koniecznością. Odpowiednio zbilansowany krem nawilżający może sprawdzić się na całą twarz: o ile nie będzie nadmiernie obciążał przetłuszczających się partii. Możesz też zastosować nawilżający krem na całą twarz i normalizujące serum na wybrane, wymagające tego partie. Jak możemy sobie dodatkowo pomóc? W celu pozbycia się nadmiaru sebum w strefie T możemy użyć bibułek matujących.

O co chodzi w podtypach skóry?

Skoro już mniej więcej wiesz w jaki sposób rozpoznać typ cery, przyszła kolej na to, aby pokrótce wytłumaczyć, o co chodzi w podtypach skóry. To nic innego jak cechy naszej skóry i możemy zaliczyć do nich między innymi przebarwienia, trądzik i naczynka. Zmiany te mogą występować niezależnie od tego jaki posiadamy typ cery. Zatem może zdarzyć się tak, że zarówno właściciele cer suchych jak i tłustych będą zmagać się z nad reaktywnością lub odwodnieniem cery. W pielęgnacji warto dobrać serum dopasowane do swojego podtypu, chwilowych potrzeb skóry.

podtypy skóry

Podtypy: cera trądzikowa i cera naczyniowa

Cera trądzikowa coraz częściej dotyczy osób w wieku dojrzałym. Skórę trądzikową charakteryzuje występowanie krostek i grudek. Pojawiają się także podskórne bolesne zmiany. Przyczyną trądziku może być nieodpowiednia pielęgnacja, nadmierna aktywność gruczołów łojowych czy też zaburzenia hormonalne. Cera trądzikowa bywa bardzo problematyczna, dlatego warto poprosić o pomoc zaufanego specjalistę dermatologa lub kosmetologa. Pamiętaj o tym, że w przypadku bardzo silnych zmian, w sprawie leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

Cera naczyniowa występuje wtedy, gdy na naszej twarzy zaobserwujemy przejściowe zaczerwienienia. Mogą wystąpić one po wysiłku fizycznym, przy gwałtownej zmianie temperatury czy podczas stresowej sytuacji. Na naszej twarzy pojawia się wtedy rumieniec, który utrzymuje się na skórze przez jakiś czas. Gdy zaobserwujemy takie zjawisko na naszej twarzy, jest to dla nas znak, by sięgnąć po pielęgnację, która uszczelni naczynia krwionośne. Skóra naczyniowa wymaga działań zapobiegających tzw. pękaniu naczynek. Pamiętaj również o tym, że cera naczynkowa ma największe predyspozycje do trądziku różowatego. Przy tej cerze pielęgnacja powinna być delikatna, kojąca i należy pamiętać o tym, by unikać nadmiernego pocierania skóry i gwałtownych zmian temperatury.

Podtypy: cera odwodniona, cera dojrzała i cera wrażliwa

Cera odwodniona często mylona jest z cerą suchą, która występuje gdy gruczoły łojowe produkują za mało sebum, natomiast skóra odwodniona odnosi się do zbyt małej ilości wody w naskórku. Suche skórki, drobne zmarszczki, brak blasku czy brak elastyczności to – właśnie tym charakteryzuje się ten typ cery.

Cera dojrzała, jak sama nazwa wskazuje, jest związana z naszym wiekiem. Charakterystyczne są dla niej widoczne zmarszczki, przebarwienia, utrata elastyczności. Stosując kremy z filtrami UV opóźniamy proces starzenia się naszej cery. Tutaj warto zaznaczyć, że kosmetyki "przeciwzmarszczkowe" zapobiegają pojawieniu się zmarszczek, a nie cofają te które już powstały.

Cera wrażliwa inaczej nazywana jest cerą nadreaktywną. Jest to rodzaj cery, który bardzo mocno reaguje na zmianę temperatury, środowiska, wody czy kosmetyków. Nieodpowiednia pielęgnacja tego podtypu skóry prowadzić będzie do podrażnień i może być pierwszym krokiem do pójścia w stronę cery naczynkowej. Delikatne produkty sprawdzą się idealnie w przypadku pielęgnacji cery wrażliwej.

Kosmetyki do pielęgnacji każdego typu cery

Magia odpowiedniej pielęgnacji

Odpowiednie kosmetyki do mycia twarzy to klucz do sukcesu. Poświęcenie naszej skórze czasu i jej pielęgnacja dostosowana do potrzeb typu cery potrafi zdziałać cuda. Dlatego tak ważne jest indywidualne patrzenie na potrzeby cery. Pamiętaj, że coś, co sprawdza się u twojej przyjaciółki, niekoniecznie sprawdzi się także u ciebie. Jeśli jednak marzą wam się bliźniacze zestawy, to mamy dla was świetną propozycję!

Nasze kosmetyki przeznaczone są do każdego rodzaju skóry. Innowacyjne połączenie naturalnych składników z najnowocześniejszą technologią pozwoliło nam oddać w Wasze ręce produkt, który sprosta wielu wymaganiom i dostosuje się do Waszych potrzeb.

Warto zatem określić swój typ cery i dzięki temu mieć świadomość, czego nasza twarz potrzebuje najbardziej. Dzięki temu z łatwością będziemy w stanie zmodyfikować nasze nawyki pielęgnacyjne. Mamy nadzieję, że teraz z łatwością będziesz mogła rozpoznać rodzaj cery i z przyjemnością wykorzystasz tę wiedzę w codziennej pielęgnacji.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl