BLACK FRIDAY to zniżki -45% tylko do 26.11
Poranna pielęgnacja twarzy – jak dbać o skórę rano? 0
Poranna rutyna pielęgnacyjna – jak dbać o skórę rano?

Poranna rutyna pielęgnacyjna – jak dbać o skórę rano?

Każdy dzień warto rozpocząć od zdrowych nawyków! Jeśli pomyślałaś teraz o wypiciu szklanki wody, pysznym i odżywczym posiłku, odrobinie ruchu lub przewietrzeniu pokoju to bardzo dobrze. Jednak to nie wszystko o czym warto pamiętać rano. Przy poranku zadbaj również o swoją skórę wprowadzając dobre nawyki pielęgnacyjne.

 Najważniejsze potrzeby skóry w ciągu dnia

Do porannej rutyny pielęgnacyjnej należy podejść indywidualnie i dopasować ją do siebie. Ta wiadomość na pewno Cię nie zdziwi! Jednak czasami jesteśmy do siebie bardziej podobne niż myślimy.

Choć większość z nas nie chodzi spać w makijażu oraz z nałożonym kremem z filtrem SPF (jednak niech podniesie rękę ta, której nie zdarzyło się to nigdy!), to również większość z naszych cer produkuje przez noc sebum, które może stać się pożywką dla bakterii. A poszewki naszych poduszek, kołder oraz prześcieradło są tak samo lubiane przez roztocza, niezależnie od tego kim i jakie jesteśmy. I tak samo mocno mogą polubić Twoją buzię. Dlatego umycie jej rano może nie być takim złym pomysłem. Nawet jeśli myślisz, że Twoja skóra jest czysta, ponieważ myłaś ją wieczorem.

W ciągu dnia jesteśmy narażone na zanieczyszczenia miejskie i cyfrowe, a także kurz, brud i niekorzystne warunki atmosferyczne. W mniejszym lub większym stopniu Twojej cerze może uprzykrzać życie suche lub bardzo wilgotne powietrze, ogrzewanie lub klimatyzacja. A przede wszystkim słońce, które może uszkodzić skórę twarzy, doprowadzić do jej przedwczesnego starzenia, a nawet doprowadzić do poważnych chorób i zaburzeń pracy skóry. Dlatego tak ważne jest, aby rano zadbać o ochronę swojej cery i zapewnić jej dawkę antyoksydantów. Dzięki temu łatwiej przetrwa trudy dnia.

Te aspekty pielęgnacji są szczególnie ważne, aby Twoja cera mogła rozpocząć dzień dobrze!

 

poranna pielęgnacja twarzy krok po kroku 

 

Stwórz swój własny poranny plan pielęgnacyjny

W oparciu o naszą wiedzę przedstawimy Ci schemat pielęgnacji skóry, który warto zastosować rano. A dokładnie poranną pielęgnację skóry, którą same stosujemy. Plan ten składa się z 4 etapów. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś go zmodyfikowała: skróciła, wydłużyła czy w inny sposób przerobiła. W końcu każdy schemat to tylko schemat. Nawet ten najlepszy! Potraktuj go jako wskazówki, które umożliwią Ci dopasowanie go pod siebie i stworzenie indywidualnego planu pielęgnacyjnego.

Nikt nie wie tak dużo o Twojej skórze jak Ty sama! Dlatego wierzymy, że zrobisz to najlepiej. Przygotowałyśmy dla Ciebie alternatywne rozwiązania, które mamy nadzieję, że przetestujesz by wybrać te które sprawdzą się u Ciebie najlepiej. Zaznaczyłyśmy co naszym zdaniem jest konieczne w porannej pielęgnacji, a co według nas możesz pominąć. Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi z łatwością zbudujesz swój własny plan pielęgnacyjny, który idealnie sprawdzi się u Ciebie o poranku.

 

poranne oczyszczanie twarzy

 

Poranna rutyna pielęgnacyjna w 4 etapach

W Twojej porannej rutynie pielęgnacyjnej w szczególności nie powinno zabraknąć delikatnego oczyszczania cery (chociaż są od tego pewne wyjątki!) oraz ochrony przed słońcem i miejskim. Według nas zawsze warto zadbać o nawilżenie cery, aby była w doskonałej kondycji. O poranku możesz również sięgnąć po krem z filtrem przeciwsłonecznym i makijaż, który może pełnić dodatkową fizyczną warstwę ochronną dla skóry. Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak maseczka czy peeling, możesz oczywiście przeprowadzić rano, jednak my polecamy zostawić Ci je podczas wieczornej pielęnacji. Koniec rozważań. Przejdźmy do schematu porannej rutyny pielęgnacyjnej, a w dalszej części wpisu szczegółowo opowiemy o każdym z nich:

Etap 1. Oczyszczanie. Rano możesz zapomnieć o oczyszczaniu dwuetapowym. W większości przypadków sprawdzi się żel do mycia twarzy, który zredukuje nadmiar sebum. Są jednak pewne alternatywne opcje, które sprawdzą się u niektórych z nas przy codziennej pielęgnacji.

Alternatywny etap 1. Odświeżanie. Jeśli rano unikasz detergentów możesz odświeżyć swoją twarz wodą, hydrolatem, naparem ziołowym lub tonikiem do twarzy, który doskonale odświeża skórę.

Etap 2. Tonizacja. Tonik do twarzy w formie delikatnej mgiełki pomoże Ci obudzić się o poranku niczym pyszna kawa (polecamy te segmentu speciality!). Jeśli zamiast oczyszczania wybrałaś odświeżenie ten etap jest dla Ciebie zbędny.

Etap 3. Pielęgnacja. Rano warto sięgnąć po serum dopasowane do potrzeb Twojej skóry lub lekki krem nawilżający o właściwościach antipollution, które zadbają o Twoją cerę i przygotują ją pod nakładane później kosmetyki.

Etap 4. Ochrona. Krem miejski (jeśli jeszcze nie nałożyłaś go w poprzednim etapie) i/lub krem z filtrem SPF czekają na Ciebie.

Alternatywny etap 4. Ochrona i makijaż. Najpierw nałóż krem z filtrem SPF lub krem miejski, a makijaż niech będzie wisieńką na torcie – nałożony jako ostatni, kiedy wszystkie inne preparaty zdążyły się już wchłonąć.

proces oczyszczania twarzy 1 punkt Etap 1. Oczyszczanie lub odświeżanie

Poranne mycia twarzy, czyli jej oczyszczanie za pomocą kosmetyku myjącego powinno być delikatne. Na Twojej skórze nie ma zbyt wielu zanieczyszczeń. Głównie sebum, pot i stare, martwe komórki naskórka które "zrzuciłaś" podczas snu. Do oczyszczenia skóry większość z nas będzie potrzebować kosmetyku do mycia twarzy, chociaż niektórzy wolą zrezygnować ze środka myjącego (zrób to jednak świadomie!).

O poranku nie trzeba sięgać po dwuetapowe mycie. Rano wystarczy umyć skórę jeden raz. I to przy pomocy jednego kosmetyku! Wystarczy sięgnąć po ulubiony żel do twarzy lub olejek myjący. W roli olejku myjącego sprawdzi się nasz olejek do demakijażu. Wystarczy, że przy pomocy olejku pomasujesz twarz, a następnie zmyjesz go wodą, w tym wypadku nie musisz już sięgać po żel do mycia twarzy. Dzięki emulgatorowi olejek zmyje się pod wpływem wody.

Alternatywnie możesz odświeżyć swoją cerę. W niektórych przypadkach (zwłaszcza przy skrajnie suchych i dojrzałych cerach) rano może sprawdzić się bycie bez klasycznego produktu oczyszczającego. Jeśli nie chcesz stosować środków myjących o poranku, nawet tych opartych o łagodne detergenty lub rozpuszczalne w wodzie oleje, przemyj twarz samą wodą. Uważaj jednak, jeśli Twoja woda z kranu jest twarda. W takim wypadku może zaszkodzić Twojej cerze i mądrzej będzie sięgnąć po wodę przefiltrowaną. Możesz też posiłkować się naparem ziołowy (z mięty, rumianku, szałwii) lub hydrolatem. A bardziej nawilżająco-odżywczym rozwiązaniem będzie przemycie twarzy tonikiem. Dobry tonik pomoże Ci w oczyszczeniu skóry z sebum i potu, a także delikatne zanieczyszczenia które mogły nagromadzić się na Twojej skórze podczas snu.

naturalny krem odżywia skórę Etap 2. Tonizacja

To fundament dla później nakładanych na skórę kosmetyków. Po umyciu skóry warto sięgnąć po tonik, który załagodzi i zbalansuje Twoją skórę przywracając jej równowagę pH (które może być zaburzone nawet od samej wody!). Tonik do twarzy zadba o jej barierę hydrolipidową i nasyci Twoją skórę dobrymi składnikami odżywczymi. Dostarczy Twojej skórze dawkę ukojenia, nawilżenia i rozświetlenia. Jeśli podążałaś alternatywną ścieżką i rano jedynie odświeżyłaś swoją skórę ten etap będzie dla Ciebie zbędny. Jeśli jednak nadal potrzebujesz odświeżenia i zastrzyku nawilżenia oraz dodatkowych składników aktywnych możesz śmiało spryskać twarz tonikiem do twarzy.

codzienna pielęgnacja odżywia skórę Etap 3. Pielęgnacja

W tym momencie warto sięgnąć po serum lub lekki krem nawilżający, które zadbają o Twoją cerę i przygotują ją pod nakładamy później krem z filtrem SPF lub makijaż.

Wybierz kosmetyk, który odpowiada na aktualne potrzeby i problemy Twojej skóry lub zapewni jej korzyści których potrzebujesz (takich jak rozświetlenie i nadanie blasku cerze). Jeśli Twoja cera przetłuszcza się i/lub borykasz się z problemami skórnymi wybierz serum regulujące, złuszczające lub zwalczające niedoskonałości, jeśli Twoja cera jest zaczerwieniona i z rumieńcem łagodzące, kojące i wzmacniające naczynka, jeśli zmagasz się z przesuszeniem sięgnij po właściwości kremu nawilżajacego, który uszczelni barierę skórną, a jeśli walczysz z przebarwieniami sięgnij po coś wyrównującego koloryt skóry. Poszukuj składników aktywnych mających na celu osiągnięcie zamierzonego przez Ciebie efektu. Warto również zwrócić uwagę, aby wybrany przez Ciebie produkt zawierał antyoksydanty i składniki aktywne o działaniu antipollution i antibluelight. Dzięki temu przy okazji pomogą przetrwać Ci trudy życia miejskiego.

Kiedy nie warto pomijać tego etapu? Kiedy masz zamiar sięgnąć po krem z filtrem przeciwsłonecznym lub wykonać makijaż: wtedy najpierw zabezpiecz i nawilż swoją skórę. Dzięki temu Twój makijaż będzie wyglądać lepiej, a krem z filtrem SPF będzie wygodniejszy w noszeniu! A także, jeśli nie używałaś toniku do twarzy. Wtedy dodatkowa dawka nawilżenia i pielęgnacji będzie jak najbardziej wskazana.

Kiedy możesz pominąć ten etap? W ciepłe letnie i wiosenne dni sam tonik może wystarczyć! Jeśli Twoja skóra jest super nawilżona i ukojona nocą, nie sprawia Ci większych problemów, być może nie będzie potrzebować dodatkowej dawki pielęgnacji. Przenawilżona, rozpulchniona skóra to również nic dobrego.

 Etap 4. Ochrona czyli krem miejski, krem z ochroną przeciwsłoneczną 

Rano warto zadbać o ochronę skóry, a tę dzielimy na ochronę przed zanieczyszczeniami miejskimi i cyfrowymi (o którą być może zadbałaś już w poprzednim etapie pielęgnacji) oraz ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Ponieważ o ochronie skóry żyjącej w wielkim i mniejszym mieście już pisaliśmy skupimy się teraz na ochronie przed promieniowaniem UV.

Krem z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania pomoże Ci zachować zdrową skórę, uniknąć uszkodzeń słonecznych i przebarwień. To też najlepszy krem przeciwzmarszczkowy o najlepszym działaniu prewencyjnym! W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć. Nałóż krem z filtrem SPF na serum, lekki naturalny krem nawilżający lub też solo. Pamiętaj o nałożeniu go na uszy, szyję i okolice klatki piersiowej, a resztki kremu możesz rozprowadzić na dłonie, które są często odsłonięte, nawet w chłodniejszych miesiącach.

Kiedy nie warto pomijać tego etapu? Przez cały rok, jeśli przebywasz na zewnątrz i jesteś narażona na promieniowanie UV. Promienie słoneczne mogą zaszkodzić Twojej skórze nie tylko latem, ale również zimą. Jeśli tylko wiesz, że będziesz wystawiać swoją skórę na słońce przez dużą część dnia pamiętaj o odpowiedniej ochronie przed promieniowaniem słonecznym. Ponadto nigdy nie zapominaj o nakładaniu kremu z filtrem jeśli stosujesz retinoidy lub silne kuracje złuszczające. Twoja skóra jest wtedy odsłonięta, delikatna i bardziej narażona na zagrożenie, nawet w pochmurne dni.

Kiedy możesz pominąć ten etap pielęgnacji? Jeśli spędzasz dzień w domu i nie jesteś narażona na promieniowanie słoneczne. Jeśli Twoja skóra źle reaguje na kremy z filtrem (chociaż jeśli borykasz się z trądzikiem przez filtry sprawdź czy to nie kwestia nie domywania filtra wieczorem!).

 Alternatywny etap 4. Ochrona poprzez makijaż

To najbardziej opcjonalny etap. Na sam koniec, kiedy Twoja skóra jest już nawilżona (za sprawą toniku, serum, kremu miejskiego lub jednego z tych produktów) i zabezpieczona przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego możesz nałożyć na nią makijaż. Polecamy Ci unikać nakładania makijażu na „gołą”, jedynie oczyszczoną skórę. Krem BB, podkład i puder, nawet jeśli posiadają faktor SPF nie zastąpią Ci porządnej ochrony przeciwsłonecznej, jednak będą dodatkową barierą fizyczną zabezpieczającą Twoją cerę. Makijaż zmyty wieczorem nie powinien zaszkodzić Twojej skórze, zwłaszcza jeśli Twoja cera została wcześniej do niego przygotowana.

4 etapy do udoskonalenia Twojej porannej rutyny

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik na temat porannej pielęgnacji będzie dla Ciebie pomocny oraz że wypróbujesz nasze wskazówki, kiedy będziesz przygotowywać swoją skórę na nadchodzący dzień! Życzymy Ci, aby Twoja skóra wyglądała świetnie przez cały dzień oraz aby dobry humor Cię nie odstępował nawet o krok!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl