BLACK FRIDAY to zniżki -45% tylko do 26.11
Skóra twarzy - co wpływa na jej starzenie się i jak można spowolnić ten proces? 0
Skóra twarzy - co wpływa na jej starzenie się i jak można spowolnić ten proces?

Proces starzenia się skóry jest procesem naturalnym, podobnie jak starzenie się całego organizmu ludzkiego - nie da się go zatrzymać. Ale spowolnić - jak najbardziej. Kluczem do powodzenia tego przedsięwzięcia jest prawidłowa, szeroko rozumiana pielęgnacja skóry i prowadzenie higienicznego trybu życia. Sprawdź, jakie są pierwsze objawy starzenia się skóry, co wpływa na tempo ich pojawiania się i w jaki sposób możesz je spowolnić.

Pierwsze oznaki starzenia - dlaczego się pojawiają i jak je rozpoznać?


Procesy starzenia się skóry rozpoczynają się, gdy spada aktywność fibroblastów - komórek tkanki łącznej odpowiedzialnych za produkcję kolagenu. To właśnie włókna kolagenu i elastyny zapewniają skórze jej sprężystość i jędrność, stanowią dla niej swego rodzaju rusztowanie. W związku z tym ubytek kolagenu i elastyny objawia się pojawieniem się najpierw drobnych, potem głębszych zmarszczek i bruzd. Dodatkowo z wiekiem w skórze zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego i napięcie skóry obniża się.


Jak przebiega proces starzenia się skóry? Pierwsze jego oznaki skóry można zauważyć już między 25. a 30. rokiem życia. Na powierzchni skóry pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne - zwykle najpierw wokół oczu, gdzie tkanka podskórna jest bardzo cienka, w kolejnych latach pojawiać się będą bruzdy na czole oraz w okolicach ust i nosa. W okolicach dekoltu i szyi nastąpi utrata jędrności skóry.


Kolejne oznaki starzenia się skóry, obserwowane u osób dojrzałych, to stopniowo pojawiające się przebarwienia, plamy, brodawki soczewicowate określane jako plamy starcze, odbarwienia. Naskórek staje się cienki, pojawia się i utrzymuje suchość skóry, bowiem gruczoły łojowe obniżają swoją aktywność. Utrata elastyczności skóry właściwej skutkuje jej opadnięciem i zmianą owalu twarzy.


Sposób i tempo starzenia się skóry zależy od wielu czynników, między innymi od typu skóry, ale też czynników genetycznych i środowiskowych - i choć starzenie skóry jest procesem naturalnym i nieuniknionym, to możemy je dość skutecznie opóźnić i spowolnić.

portret pięknej, młodej kobiety

Objawy starzenia się skóry - co przyspiesza ich pojawienie się?

Przyczyny starzenia podzielić można na dwie kategorie - starzenie endogenne (określane jako starzenie chronologiczne lub właściwe - zaprogramowany genetycznie proces zahamowania zmian naprawczych i nasilenia zmian zanikowych w skórze) oraz starzenie egzogenne zachodzące pod wpływem działania na skórę czynników zewnętrznych. W większości tym pierwszym zapobiec się nie da. Natomiast egzogenne przyczyny powodujące przyspieszone starzenie się skóry możemy wyeliminować i w ten sposób opóźnić pojawienie się oznak starzenia.

Czynniki wewnętrzne przyspieszające proces starzenia się skóry

Czynnikami endogennymi, które mają wpływ na powstawanie zmarszczek i starzenie się skóry, są:

 • wiek - z upływem lat komórki skóry zaprzestają produkcji kolagenu i elastyny. To tak zwane chronostarzenie, które jest procesem naturalnym i nieodwracalnym;
 • zaburzenia hormonalne - w tym głównie zbyt niski poziom hormonów płciowych - estrogenów, bez których skóra staje się sucha i wiotka ze względu na degradację kolagenu i elastyny. Zaburzenia te mogą wynikać z wejścia w okres menopauzalny, ale także występować u młodszych kobiet. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem specjalistą i rozważyć terapię hormonalną;
 • czynniki genetyczne - zmiany następujące w skórze właściwej - czas ich wystąpienia i tempo, z jakim się rozwijają - zależą od indywidualnych uwarunkowań genetycznych, niektóre osoby starzeją się znacznie szybciej niż inne;
 • niedobory składników odżywczych - dieta ma istotne znaczenie w procesie starzenia się skóry. Jeśli zauważasz wiotkość skóry, jej suchość i pierwsze drobne zmarszczki pojawiające się na jej powierzchni, to znak, że warto zwrócić baczną uwagę na to, co jesz. Dieta bogata w zdrowe tłuszcze, rośliny strączkowe, warzywa i owoce - odżywiają skórę i poprawiają jej kondycję. Dodatkowo zawierają witaminy i związki chemiczne będące silnymi antyoksydantami - wyłapując wolne rodniki pomagają odbudować barierę ochronną skóry i chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi, wspierają procesy regeneracyjne. Nie wolno też zapomnieć o nawodnieniu organizmu, które zapewnia optymalne nawilżenie skóry, a więc jej jędrność i sprężystość.

Ciekawostką jest, że u osób z grubszą tkanką podskórną starzenie się skóry postępuje wolniej lub jest mniej zauważalne. Wynika to z obecności większej ilości tkanki tłuszczowej, która "wypycha" skórę, wypełniając zmarszczki na podobnej zasadzie jak kwas hialuronowy.

młoda, roześmiana kobieta z maseczką na twarzy

Czynniki zewnętrzne przyspieszające proces starzenia się skóry

Wśród czynników zewnętrznych należy wymienić przede wszystkim promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska i błędy w codziennej pielęgnacji skóry. Zarówno na promieniowanie ultrafioletowe, jak i zanieczyszczenia środowiska, nasza skóra narażona jest nieustannie przez całe życie, a to czynniki mogące wywołać tak zwany stres oksydacyjny - zaburzenie równowagi pomiędzy ilością znajdujących się w organizmie wolnych rodników a antyoksydantami. Skutkiem tego stanu jest nie tylko przedwczesne wystąpienie oznak starzenia się skóry, ale też większe ryzyko zachorowania na choroby serca, udar, miażdżycę oraz choroby neurodegeneracyjne.

Palenie tytoniu to kolejny czynnik, który na równi z promieniami UV szkodzi naszej skórze. Wyraźnie widoczne wokół ust zmarszczki palacza należą do zmarszczek mimicznych powstających w wyniku nadmiernego rozciągnięcia skóry właściwej przez znajdujące się wokół ust mięśnie.

Zaburzenia snu i związane z nimi zmęczenie i poczucie wyczerpania powodują natomiast, że skóra staje się blada, szara lub nawet ziemista. Pod oczami pojawiają się zacienienia i opuchlizna, powstają zmarszczki senne. Jedną z podstaw zdrowego stylu życia i zachowania młodego wyglądu skóry jest więc dbanie o ilość i jakość snu.

młoda kobieta leżąca w łóżku

Jak spowolnić proces starzenia się skóry?

Osobom, które pragną powstrzymać pojawienie się pierwszych oznak starzenia się skóry twarzy lub spowolnić już rozpoczęty proces pojawiania się pierwszych zmarszczek, można więc udzielić kilku porad:

 • dbaj o zdrową dietę bogatą w różnorodne produkty wysokiej jakości - to odżywi Twoją skórę i wzmocni jej barierę ochronną;
 • nie zapomnij też o nawodnieniu organizmu - brak dostatecznej ilości wypijanych płynów to sucha skóra. Pij wodę, zioła i herbaty, unikaj słodzonych napojów gazowanych i zbyt dużej ilości kawy;
 • w codziennej pielęgnacji skóry stosuj wysokiej jakości kosmetyki odpowiednio dobrane do potrzeb swojej skóry;
 • chroń swoją skórę przed działaniem promieni słonecznych - promieniowanie UV trwale i nieodwracalnie uszkadza strukturę skóry i przyspiesza procesy starzenia. Stosuj dobrej jakości kosmetyki z wysokim filtrem SPF - także jesienią i zimą;
 • rzuć palenie i ogranicz do minimum spożycie alkoholu;
 • prowadź zdrowy tryb życia - codziennie zażywaj ruchu na świeżym powietrzu, pamiętaj o odpoczynku i ograniczeniu do minimum sytuacji stresowych;
 • zadbaj o sen - nie zarywaj nocy, nie korzystaj w łóżku z telefonu czy tabletu. Na pół godziny przed położeniem się spać otwórz okno i wywietrz sypialnię. Rano będziesz wypoczęta i zrelaksowana

Starzenie się skóry jest procesem naturalnym i nieuniknionym. Odpowiednio postępując możemy jednak go spowolnić i zachować młody, promienny wygląd na dłużej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl